Dežela Ostrovrharjev » Preteklost dežele
GEOLOŠKI RAZVOJ DEŽELE OSTROVRHARJEV
DEŽELA PRED, MED IN PO OSTROVRHARJIH
RODBINA SVIBENSKIH ALI OSTROVRHARJEV
Â
GEOLOÅ KI RAZVOJ DEŽELE OSTROVRHARJEV Â
ObmoÄje je del Posavskega hribovja ali Posavskih gub (geoloÅ¡ki izraz za hribovje v trikotniku med Periadriatsko, idrijsko, in srednjemadžarsko tektonsko cono), ki so nastale zaradi stiskanja ozemlja v smeri sever – jug. Gre za vrsto bolj ali manj vzpporednih, v smeri vzhod – zahod potekajoÄih gub (sinklinal in antiklinal), ki si sledijo od Velenja na severu do Gorjancev in Dolenjskega podolja na jugu. PodroÄje med Zagorjem in Å entjanžem, kjer leži Svibno, je del tako imenovane litijske antiklinale. Ta poteka od Litije na zahodu, mimo Kuma proti Oslici na vzhodu.
V srednjem oligocenu (pred približno 30 milijoni let) se je zaradi približevanja afriÅ¡ke ploÅ¡Äe evropski dolomit, iz katerega je zgrajen na primer Grajski hrib in pogorje Kuma, narinil na klastiÄne kamnine, kakrÅ¡ne vidimo severno od Svibnega in na Jatni.
Horizontalni premik ob tem narivu naj bi znaÅ¡al veÄ deset, morda celo Äez sto kilometrov. V približno istem obdobju je na primer nastajal tudi premog v Zasavju. DanaÅ¡nje ozemlje vzhodne Slovenije je kasneje zalilo Panonsko morje (Paratetida), ki je ob svojem viÅ¡ku pred približno 16. milijoni let imelo preko Slovenije povezavo proti zahodu z Mediteranom, kasneje pa je obstajalo le Å¡e kot kontinentalno morje brez povezave z oceani. Ob koncu miocena pred približno 6. milijoni let je Panonsko morje na naÅ¡ih tleh presahnilo. V dokaz je najdena okamenela spužva v Zagradu. Stiskanje ozemlja zaradi približevanja kontinentov (afriÅ¡ke in evrazijske ploÅ¡Äe), ki se je sprva odražalo v narivanju severnega dela ozemlja na južnega in nato Å¡e z zmikanjem ob prelomih, se je približno od srednjega miocena dalje (16 milijonov let) kompenziralo tudi z gubanjem. Kompresija (stiskanje) ozemlja se je skozi ves terciar nadaljevala v kvartar in se verjetno dogaja Å¡e danes. Posledica stiskanja ozemlja ni bilo le gubanje in nastanek Posavskih gub, temveÄ poslediÄno dviganje le teh. NajzgovornejÅ¡i primer za to je reka Sava, ki iz Ljubljanskega polja priteÄe, kot nižinska reka, od Litije do KrÅ¡kega pa je v poÄasi dvigajoÄe se Posavske gube soÄasno z dviganjem ozemlja vrezala globoko sotesko.
Vir: vodnik po trgu poti Svibno; študijski krožek Svibno
DEŽELA PRED, MED IN PO OSTROVRHARJIH Â
ObmoÄje je bilo poseljeno že v prazgodovini kar priÄajo tudi arheoloÅ¡ke najdbe. V ta prostor je zahajal že paleolitski lovec in si v skalnih poboÄjih Kumskega pogorja v jamah iskal svoja zatoÄiÅ¡Äa. V neposredni okolici o tem priÄajo arheoloÅ¡ka paleolitska najdiÅ¡Äa na Njivicah in Mamula pri Borovaku. Tudi v neolitiku bakreni, bronasti in železni dobi se je obmoÄje izkazalo primerno in zanimivo za stalno poselitev, Äeprav zaradi hribovitega terena gostota poseljenosti ni bila velika. V ta namen priÄajo Å¡tevilna najdiÅ¡Äa (grobov)gomil in tudi nekaj primerov staroselskih gradiÅ¡Ä. Najbolj znana najdiÅ¡Äa so iz starejÅ¡e železne dobe, (KržiÅ¡Äe;gomile, Gradec;gradiÅ¡Äe) se nahajata na obmoÄju naselja Jagnjenica, datirana pa sta bila tudi naselbina in gomile v okolici cerkve Sv. Križa na Svibnem. Od antike dalje pa se obmoÄje izkaže pomembno tudi za prehodno obmoÄje, predvsem za prehode rimske vojske. V ta namen dandanes priÄa Å¡e ime za eno izmed lokalnih cest (rimska cesta) in najdba rimskega žrtvenika ob njej.Po antiki pride obdobje starega veka, ki pa obmoÄje najbolj zaznamuje. Prvi del obdobja zaznamujejo predvsem razni vdori Gotov, Langobardov, preseljevanja ljudstev, prva državna tvorba Karantanija, pokristjanjevanje, nadoblast rimsko nemÅ¡kega cesarstva. Medsebojne verske konflikte v Vojvodini Karantaniji so spretno izkoriÅ¡Äali Huni in vpadali preko naÅ¡ega ozemlja globoko proti zahodu . V 9. in 10. stol. So se znotraj Vojvodine Karantanije zato izoblikovale krajine ali mejne grofije, katerih namen je bila tudi obramba proti Hunom. In ravno Svibensko obmoÄje(Savinjska, Slovenska Marka) se med drugimi   izkaže za pomembno strateÅ¡ko in obrambno toÄko. Temu Å¡e dandanes priÄajo ruÅ¡evine gradu na Svibnem. Lega se je po prenehanju vdorov izkazala znova izkazala za strateÅ¡ko, saj je preko doline Sopote vodila pomembna trgovska pot in to so s pridom izkoristili takratni gospodarji Svibnega – Ostrovrharji. PriÅ¡lo je do uvajanja fevdalizma in kolonizacije, ki je poselila tudi viÅ¡je predele obmoÄja. Z gospodarskim razvojem, poveÄanjem prebivalstva in ugodno trgovsko povezavo (Ljubljansko zaledje – Posavje- Celjsko) je obmoÄje zacvetelo.
Svibensko obmoÄje v 14. stol. po preoblikovanju dežel preide v okvire Kranjske dežele.
Svibno naj bi po omembah že v prvi polovici 14 stoletja imel status trga, ki je bil eden redkih dolenjskih trgov v tistih Äasih. Imel je tudi pravico organiziranja tedenskih sejmov.Tu je bil sedež deželnega sodiÅ¡Äa s krvnim sodstvom in okraja, sedež (pra)župnije Sv. Križ.
Pomembnost kraja se je skozi stoletja do danes stopnjevala postopoma. ZaÄetek upadanja sproži odhod rodbine Svibenskih iz kraja na koncu 14.stol., ko obmoÄje preide v upravljanje Habsburžanov, ki pa so imeli tudi drugaÄno gospodarsko politiko in so gospostvo dajali v zakup. V 16. stol se zaÄnejo pojavljati tudi turÅ¡ki vpadi na naÅ¡a ozemlja, zelo lepo ohranjen priÄevalec teh dogodkov pa je farna cerkev Sv. Križa z mogoÄnim taborskim obzidjem in obrambnim zvonikom. Kod drugod, tudi Svibenski okolici v17.stol. ni prizanesla kuga, ki je prebivalstvo zdesetkala. TrÅ¡ki znaÄaj je Svibno dokonÄno izgubilo sredi 18.stoletja, ko so državne oblasti temeljito regulirale najtežje plovne odseke na Savi in s tem se veÄina prometa iz nekdanje trgovske poti preusmeri na Savo. Ko je v zaÄetku 19. stoletja graÅ¡Äina pogorela so se uprava, sodiÅ¡Äe in okrajna oblast preselili v RadeÄe.
Leta 1852 je Terezijanski kataster Svibnem odrekel znaÄaj trga, ÄeÅ¡ da nima nobenega sejma, ne tedenskega, ne letnega, a kljub temu je vas do zaÄetka 20.stol. Å¡e lokalno blestela. 1871 oz.1892 dobi osnovno Å¡olo, v kraju pa je bil tudi sedež obÄine SV.Križ (Svibno). Tudi 1.sv vojna Svibenskemu okoliÅ¡u posredno ni prizanesla. Na frontah po Evropi je padlo kar 32 domaÄinov. V novo nastali državi SHS so si do leta 1929 sedež in ime obÄine izmenjavala z krajem Sv. Jurij (Podkum), kasneje se je Svibno prikljuÄilo obÄini RadeÄe.
Med drugo svetovno vojno je bilo jedro vasi obdano z okupacijsko žico. V Å¡oli se je naselila manjÅ¡a enota nemÅ¡kih vojakov. VeÄina prebivalstva je bila izseljena v NemÄijo. V izpraznjene domaÄije so naselili KoÄevarje in Tirolce. Nekaj naÅ¡ih mož je bilo mobiliziranih v nemÅ¡ko vojsko, nekaj jih je odÅ¡lo med partizane.
Jeseni leta 1943 so prav tukaj potekali hudi boji med partizani in Nemci. Avgusta in septembra leta 1945 so se na svoje opustoÅ¡ene in požgane domove zaÄeli vraÄati prvi izgnanci. Po vojni se Å¡tevilo prebivalstva ni veÄ vrnilo na prejÅ¡njo ravan. Svoje so storili naklonjenost oblasti do individualnega kmetijstva, industrializacija, ter z njo povezano izseljevanje v dolino in Å¡irni svet. Z nastankom krajevnih skupnosti sta nastali KS Jagnjenica in KS Svibno.
Viri:
RODBINA SVIBENSKIH ALI OSTROVRHARJEVÂ Â
SVIBENSKI GOSPODJE – OSTROVRHARJI ALI SCHARFENBERGI
Svibensko zgodovino so vsekakor najbolj zaznamovali Svibenski gospodje ali Ostrovrharji. Ostrovrharji so kraju pustili neizmeren peÄat in prepoznavnost vse do danaÅ¡njih dni, saj so bili brez dvoma v Äasu svojega bivanja na Svibnem, prepoznavni in uveljavljeni v celotnem evropskem prostoru. Iz tistega Äasa je zelo malo legend nasploh, o plemiÅ¡kih rodbinah pa Å¡e manj. Zato dejstva o legendah rodbine Svibenskih priÄajo, da so v svojem Äasu in prostoru resniÄno igrali pomembno vlogo. Ker so si v tistih Äasih plemiÄi zaradi prepoznavnosti dajali poleg imena Å¡e najveÄkrat krajevna ali topografska imena, so v naÅ¡em primeru možni trije. Prvi je slovenski (Svibenski), saj ne smemo pozabiti ,da je bilo ozemlje že poseljeno z naÅ¡imi predniki in izhaja iz samega kraja. Drugi izhaja iz nemÅ¡ke besede Scharffenberg, ime ki so ga dobili po strmi gori, kjer so živeli. Tretji pa je slovenski prevod slednjega (Ostri vrh).
Da bi dobili neko okvirno sliko o Svibenskih moramo nazaj v preteklost pred leta 1000. PrviÄ se pisno omenjajo leta 1170, Äeprav je njihov prihod Å¡e vedno zavit v skrivnost, predvsem zaradi pomanjkanja pisnih virov, zato je možnih veÄ hipotez. Konec 9. stoletja je bila Karantanija z okoliÅ¡kimi grofijami srediÅ¡Äe oblasti kralja in cesarja Arnulfa. V tistem Äasu so se ravno tako zaÄeli ogrski vpadi preko slovenskega ozemlja na obmoÄje frankovskega cesarstva, tega pa je bilo potrebno ubraniti. Z oblikovanjem mejnih grofij in utrdb so skuÅ¡ali prepreÄiti vpade Ogrov. StrateÅ¡ka toÄka pri obrambi se je izkazalo danaÅ¡nje svibensko obmoÄje, oziroma vzpetina imenovana Ostri vrh, ki naj bi služila za postavitev utrdbe. Možnosti o izvoru nastanka rodbine svibenskih pa je veÄ.
Prvi možni zaÄetnik kontinuitete Svibenskih se omenja frankovski vojvoda Arnulf , ki naj bi bil kraljevega rodu, že leta okoli 928!Drugi možni zaÄetnik so bili fevdniki pod okriljem vojvod Spanheimov v 12. stoletju. Da je zgodba o nastanku rodbine zapletena, pove dejstvo pomanjkanja pisnih virov iz 11. stol. Grad in kraj sta soÄasno s prihodom nove rodbine pridobivala na strateÅ¡ki veljavi saj je bil grad sprva pomembna obrambna toÄka, kasneje po premirju z Ogri pa je postal pomembno križiÅ¡Äe trgovskih poti med Mokronogom » Dolenjsko«, Ljubljanske kotline, Posavja, Savinjske doline in KoroÅ¡ke. S tem je kraj dobesedno cvetel, rodbina Svibenskih, pa se je vedno bolj krepila v svoji prepoznavnosti in veljavi. Izvor rodbine in njihovo slavo dodatno popestri vpraÅ¡anje o izvoru njihovega grba, kot razpoznavnega znaku » zlata krona na modrem ozadju«. Tudi nastanek grba, oziroma izvor ponuja veÄ domnev, vendar je kot razpoznavni znak predstavljal Svibenske v posebni luÄi. Krona je vsekakor predstavljala doloÄene kraljevske aspiracije. V ljudski sferi krona simbolizira rodovitnost, Äistost in Äarobno moÄ, na krÅ¡Äanskem vzhodu pa kot konÄni cilj ljudi. Bila je simbol oblasti, zmage, celo poroke. Zlata barva krone je v srednjem veku pomenila razum,sreÄo, visokost, viteÅ¡ko krepost, modra barva v ozadju pa je pomenila zvestobo, modrost, praviÄnost in stanovitnost. Vsekakor pa to ni bil edini grb v rodbini, je pa od vseh ostalih ta prvi in najbolj razpoznaven.
Njihovo domovanje na Svibnem od 12. stol do 14. stol. je zaznamoval redosled vzpona in kasneje padca moÄi in ugleda. Za vzpon rodbine so bili zaslužni najprej sam kraj , ki je bil pomembno stiÄiÅ¡Äe trgovskih poti in nekateri posamezniki, ki so predvsem z enotno rodbinsko politiko, posestva držali v celoti, poslediÄno so lahko s pomoÄjo porok in premiÅ¡ljeno taktiko pridobivali nova ozemlja in sklepali pomembne vezi s knezi KoroÅ¡ke, Kranjske, Å tajerske, Tirolske in GoriÅ¡ke. To je prispevalo velikem ugledu, moÄi in razpoznavnosti rodbine na Å¡irÅ¡em evropskem prostoru.
K razpoznavnosti je pridalo Å¡e želja po viteÅ¡kem življenju, ki se je kazala na udejstvovanjih na raznih turnirjih in vojnah. Kasneje so enotno rodbinsko politiko opustili, kar se je skozi Äas pokazalo za napaÄno. Ogromna posest se je zaÄela deliti v veje, izmed katerih je najbolj znana Planinska in PodsredÅ¡ka ,ter Å¡e na mnogo drugih linij, s tem, da je matiÄni grad ostal Svibno. Posestvo se je poslediÄno drobilo in prodajalo za razkoÅ¡no življenje. Enotnega voditelja, kakor tudi enotne politike ni bilo veÄ, posamezniki pa so se nepremiÅ¡ljeno vmeÅ¡avali v deželne politiÄne zadeve in se tudi nekajkrat v svoji vladavini na Svibnem uprli svojim vladarjem. Spori z vladarji so jih pripeljali v politiÄno osamitev. Tako se jim je pot v dinastiÄno plemstvo zaprla. Proti koncu domovanja na Svibnem in njihove moÄi, pa je svoje pridala Å¡e nezmožna skupna gospodarska politika, ter regulacija Save v Zasavskem kanjonu, sprva za vojaÅ¡ke namene Habsburžanov, kasneje pa se je izkazala tudi kot odliÄna trgovska pot.. Glavna trgovska pot se je poslediÄno v veÄji meri prestavila na Savo, s tem pa je Svibno, kot trgovsko nekdaj pomembno strateÅ¡ko križiÅ¡Äe postalo le Å¡e trg z obmoÄno veljavo.
DrugaÄe pa je Svibenskim - Ostrovrharjem dal peÄat razkoÅ¡no življenje in izkazovanje moÄi. Nenehno so živeli prek meja zmožnosti. V 13. stol. so sredstva zapravljali za drago viteÅ¡ko življenje, v 14. stol. pa za vzdrževanje zunanjega statusa. V vojnah, predvsem v križarskih so se udejstvovali le nekateri in Å¡e to kot najemniki, saj jim vojskovanje drugje ni bilo pomembno kot gospodarska panoga, s katero bi si popravljali finanÄno osnovo. Mnogi vodilni Älani ( Vilijem I., Vilijem II., Vilijem V., Rudolf II.), so bili precej vihravi, nasilni, tudi do svoje okolice in to v Äasu ko je deželnoknežja oblast že uspeÅ¡no krotilo samovoljo in nasilnost plemstva. Nek vir priÄa, da je bilo prebivalstvo na ozemlju Svibenskih najbolj revno, saj so bile tlake naporne in dajatve gospodom zelo velike. RazkoÅ¡je in ugled je paÄ stalo. Njihov status so potrjevala tudi posestva, oziroma njihova velikost, saj so poleg matiÄnega gospostva obvladovali pretežni del Dolenjske, planinsko in podsredÅ¡ko gospostvo, posestva v Ljubljanski kotlini in posamezna na Å tajerskem in drugje.
Ne glede na celotno sliko, so bili Svibenski sicer najbolj bleÅ¡ÄeÄi predstavniki nedinastiÄnih plemstev, predvsem tistih ki kljub družbeno-politiÄnih in gospodarskih sprememb niso spremenile svojega obnaÅ¡anja. Lahko bi rekli, da so se imeli za »kralje v svojem kraljestvu« in se tako kazali tudi navzven.
V nasprotju z drugim plemstvom, ki so sÄasoma izumrla, so imeli Svibenski veliko sreÄo. Usoda dveh edinih sposobnih SvibenÄanov (Rudolf I., Rudolf II.) v 14. stoletju jim je namreÄ dalo novo priložnost zunaj svoje domovine. Rudolf II. je namreÄ naÄrtno vlagal svoje premoženje v cerkvene kariere in posesti na SalzburÅ¡kem in Avstrijskem, kjer so novi potomci uspeli ustvariti nove družbene stike, kar je botrovalo ponovnemu razcvetu rodbine v 15. in 16. stoletju. Seveda na Avstrijskem. Na Kranjskem pa so jim do konca 14. stol, zaradi uporov in sporov z vladarji Habsburžani, slednji odvzeli pravice do dedovanja matiÄnega gradu v Svibnem in nekatera posestva. V zameno so jim dali grad Maribor, kjer pa se v mestnem krogu in z mislijo o izgubi matiÄnega gradu niso najbolje poÄutili. Preko Celjskih, ki so bili ravno takrat na vzponu, so taktiÄno sicer skuÅ¡ali pridobiti grad od Habsburžanov nazaj , vendar nikoli veÄ dedno. Z zadnjimi razprodajami svojega ozemlja na Kranjskem in s smrtjo Vilijema V., ter z odselitvijo žene Ane in njihovih sinov na Avstrijsko se je tako konÄala razburljiva in razkoÅ¡na, a Å¡e vedno v mnogo Äem skrivnostna zgodovina življenja rodbine Svibenskih na Kranjskem in na matiÄnem gradu Svibno. Svibenska gospoÅ¡Äina nato postane deželno – knežji fevd, katerega so Habsburžani dajali v zakup raznim plemiÅ¡kim rodbinam
Nov matiÄni sedež rodbine je bil vse do leta 1838 na gradu Hohenwang blizu Å tajersko – Avstrijske meje, Äeprav je originalni matiÄni grad sicer Å¡e enkrat v zgodovini priÅ¡el v zakup potomcu Svibenskih in sicer Janezu ScharffenberÅ¡kemu v letih 1554 – 1579.
Zadnji direktni  moÅ¡ki potomec rodbine grof Hans (1802 – 1847) se je nekoÄ preselil s svojimi hÄerama v Maribor, njegova hiÅ¡a pa je takrat veljala za kulturno srediÅ¡Äe Maribora. Umrl je 14. septembra ob devetih zveÄer in z njim je umrl zadnji moÅ¡ki Älan nekdaj razvejane in pomembne rodbine. Po ženski strani pa geni Svibenskih žive Å¡e danes.
Vir: Blesk zlate krone; Dušan Kos
Â