12. januarja 2014 je Kulturno druÅ¡tvo Svibno v okviru projekta »Trajnostni sadovnjaki« v prostorih PodružniÄne osnovne Å¡ole Svibno na ogled postavilo razstavo o vplivu sadjarskih uÄiteljev na kulturno krajino Svibnega.
Ob raziskovanju Å¡olskega arhiva - razliÄne strokovne literature, Å¡olske  kronike in fotografij - so obiskovalcem predstavili prizadevnost uÄiteljev in duhovnikov , ki so b pouÄevanju otrok svoje znanje delili tudi starejÅ¡im in jih navduÅ¡evali za sadjarstvo.
Že dobro stoletje nazaj, Å¡e preden je stala na Svibnem nova Å¡ola, ki pa je tudi že obeležila svojo stoletnico, so fante uÄili sadjarstva oz. kmeÄkega pouka, dekleta pa gospodinjstva. Z novo Å¡olo, l. 1911, so pridobili tudi Å¡olski vrt, na katerem so se uÄenci uÄili gojiti sadno drevje; od teh so jih nekaj podarili, nekaj pa tudi prodali, da so tako dobili sredstva za Å¡olske potrebÅ¡Äine, katero od vzgojenih sadik pa odnesli domov – in marsikatera kot staro drevo zaljÅ¡a svibensko pokrajino Å¡e danes.
V zapisih Å¡olske kronike tako najdemo veliko uÄiteljskih oz. duhovniÅ¡kih imen, ki so s svojim entuziazmom veliko prispevala k sadjarskemu znanju Svibancev, med njimi je gotovo eden vidnejÅ¡ih uÄitelj Ivan PeÄnik, ki je na Svibnem služboval med obema vojnama. Poleg zavidljivega Å¡tevila sadjarskih knjig in revij, ki jih iz tega Äasa hrani Å¡ola, o teh izobraževalnih sreÄanji h priÄajo tudi fotografija starejÅ¡ih udeležencev teÄajev sadjarstva.. Tudi kakÅ¡no zveneÄe priznanje za razstavljeno sadje Å¡e krapi kaÅ¡no od svibenskih domaÄij…Sadno vino – jabolÄnik ali vino iz vinskih moÅ¡tnic je tako Å¡e pred pol stoletja prinaÅ¡alo osnovni zaslužek marsikateri od strmih svibenskih kmetij.
ÄŒasi so se sicer spremenili, o nekdanji sadjarski dejavnosti pa Å¡e priÄa stara sadjarska oprema, ki jo je Å¡e najti po domaÄijah, in katere del smo jo pokazali tudi na razstavi, kakor tudi staro sadjarsko literaturo, ki je v marsiÄem aktualna tudi danes. Za mladino vsekakor zelo zanimiva je knjižica »SadjarÄki«, avtorja Andreja Å kula, ki jo je l. 1928 izdala Mladinska matica poverjeniÅ¡tva UJU v Ljubljani... Prav tako so zanimive tudi stare jedi iz sadja, ki so nekoÄ uspeÅ¡no in na zdrav naÄin preganjale lakoto. Nekaj od teh jedi so jih v spomin in izziv mladim gospodinjam pripravile Älanice DruÅ¡tva kmeÄkih žena Arnika, o njihovi okusnosti pa smo seveda prepriÄali.
Želja pripravljavce razstave (z upanjem, da se prenese na vse Svibance) pa je,da se danosti in dediÅ¡Äine okolja zavedamo, jih spoÅ¡tujemo in tudi zgledujemo po modrosti prednikov, ki so nekoÄ na sonaraven naÄin znali prostor omejenih možnosti gospodarno izkoristiti… Gotovo je sadjarstvo s predelavo odliÄna priložnost za Svibno…